| Part Number | 74HCT1G08GW C4H |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 863450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND 1-Element 2-IN TTL 5-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT1G08GW C4H |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT1G08GW C4H |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Product Dimensions | 2.25(Max) x 1.25 x 1(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Function | AND |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Fabrication Technology | TTL |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Low Level Output Current | 2 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum High Level Output Current | -2 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT1G08GW C4H |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC4245ADB,118.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ALVC74PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 10-OUT 32-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LMK00101SQE NOPB.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew 1 to 4 Clock Buffer Download PDF datasheet for 621MLFT.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HC595DB,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74ACT05DG.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 2-IN 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9540BD,112.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74LCX07MX.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 3-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NL37WZ07USG.pdf |
|
Maxim Integrated | Line Driver 2-CH Inv Non-Inv Open Drain CMOS 20-Pin TQFN T R Download PDF datasheet for MAX44211ETP+T.pdf |